Yapı Yıkımında Lider Kuruluş
LOKASYON

Şişli, İstanbul

İLETİŞİM

0212 218 40 44

Yıkım Mühendisliği ve Patlayıcı Mühendisliği Hakkında
MAB Yıkım Alanında Uzman Patlayıcı ve Yıkım Mühendisleri İle Yıkım Projelerinizde Çözüm Ortağınız.
Patlayıcı ile Yıkım Teknikleri ve Yıkım Mühendisliği
04-08-2019

YIKIM MÜHENDİSLİĞİ VE PATLAYICI MÜHENDİSLİĞİ HAKKINDA

Patlayıcı Mühendisi ve Yıkım Mühendisi Ne İş Yapar?

Yıkım Mühendisliği

Yapıların yıkımı ile ilgili teknik ve teorik bilgiye sahip inşaat mühendislerinin son yıllarda aldığı unvandır. Yıkım Mühendisleri, İnşaatlarda kullanılan, mimari ve yapısal bilgiyi, bilim, tecrübe ve deneyimlerle bir araya getirerek aynı anda kullanımını sağlarlar. Birden fazla bilim dalının bir araya gelmesi ve kullanımı ile insanoğlunun faydasına olabilecek hızlı ve etkin yıkım metotları gerçekleştirirler. Eski binalar, fabrikalar, kuleler, köprüler ve gökdelenler gibi farklı tip ve boyuttaki yapıların yıkımında teknolojik ekipmanların yardımı ve doğru hesaplamalar ile sonuca gidilir.

Patlayıcı Mühendisliği

Eski ve çok katlı yapıların hızlı ve güvenli bir biçimde yıkılması için ana taşıyıcı sistemlerine müdahale edilerek tahribat oluşması sağlanır. Patlayıcı Mühendisi yapının tüm ağırlık merkezi noktalarını yer çekimine uygun olarak hesaplar ve kontrollü bir şekilde çökme işlemini gerçekleştirir. Burada önemli olan husus, patlayıcı seçimi ve yıkımın tetikleme etkisidir. Asıl olan binanın kendi ağırlığında çökmesidir. Patlayıcı kullanılarak yapılan yıkımlarda yapıların kendi ağırlık merkezlerine yapılan müdahaleler ile binanın kendi kendini yıkma işlevi kazanması hedeflenir.

Patlatma Uzmanlığı

Patlayıcı Mühendisleri binaların mimari planlarında en uygun noktanın tespitini sağlayarak patlayıcıların yerleşilmesini sağlar. Genelde Patlatma Uzmanı 3D modelleme ve yazıcı programlarından da yardım alınarak sanal veya mini ortamda bu hesaplamalar ile yıkım çalışmalarını uygular. Asıl olan patlamanın ardından oluşacak tahribat ve güvenlik önlemleridir. Bu yüzden yıkım modelleme çalışmaları yapılması en uygun patlatma yerinin bulunması zorlu projelerde hayati önem taşır.

 

Patlayıcılı-Patlatmalı Yıkım Videoları İçin Tıklayınız…

 

Patlatmalı Yıkımlar ve Yıkım Mühendisleri

Ömürleri tamamlanmış yada yeni projeler için yıkılması istenen yapıların hızlı ve daha güvenli bir şekilde ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yıkım projelerinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de özellikle riskli yapılarda binaların devrilme-yatma yönünün belirlenmesidir. İdeal olarak kullanılan yöntemlerde binanın boş olan (sağı veya soluna) doğru yatmasını sağlayarak yıkımın gerçekleştirilmesidir.

Patlatmalı Yıkım Firmaları ve Şirketleri, gelişen teknoloji ile havadan-drone çekimlerle binaların taşıyıcı sistemlerinin devrilme sonucu cephe belirlemelerini daha kolay yapılmaktadır. Yapının istenen yöne doğru yıkılması, patlayıcıların hangi tarafa yerleştirilmesi ve gerekeli boş alanın yeterli olup olmayacağı hesaplanarak güvenli bir yıkım yapılır.

Profesyonel Yıkım Firmaları ve Patlayıcı ile Yıkım

Başarılı bir yıkım projesinin sonlandırılması da profesyonellik gerektiren bir işlemdir. Patlayıcı ile yıkım yapıldıktan sonra uzman ekip tüm patlayıcıların kontrolünü yapar ve varsa patlamayan patlayıcıları güvenli bir şekilde ortamdan uzaklaştırır. Çünkü yıkım sonucu oluşan hafriyat ve enkaz kaldırma çalışmalarında bu patlayıcılar istenmeyen felaketlere davetiye çıkarabilirler. Bu yüzden yıkım işlerinde tecrübeli ve uzman kadroya sahip yıkım firmaları tercih edilmelidir. Yıkım işi binayı yerle bir etmekten öte iş güvenliğinin sağlandığı, önlemlerin alınıp tekrar tekrar üzerinden geçildiği profesyonellerin yapması gereken önemli bir çalışmadır.

Patlayıcı ile yıkım alternatiflerini Ülkemizde ilk olarak kullanımın sağlanması şirketimiz MAB Destroy İnşaat Yıkım Hizmetleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Profesyonel yıkım tekniklerinde Türkiye’de lider konumda olan şirketimiz patlayıcı ve yıkım mühendisliği bölümlerinin gelişmesi için bu bölümlerinde okuyan, mezun olan veya bu alanda kariyer hedefi olan tüm mühendislerimize destek olmak için yurt içi ve yurt dışı yıkım projelerini her geçen gün artırmakta ve yeni istihdamlar yaratmak için çalışmaktadır.

MAB Yıkım olarak, yıkım projelerimizde gerçekleştirdiğimiz profesyonel mühendislik bilgisi, yüksek düzeyde güvenlik ve diğer uzmanlık gerektiren tüm yöntemler bir bütündür.

Sizde profesyonel hizmetlerimizden yararlanabilir, alanında uzman çalışanlarımız ile projelerinizde zaman ve maliyet tasarrufu sağlayabilirsiniz.

 Ayrıntılı bilgi için tıklayınız..

 

MAB Destroy İnşaat Yıkım Hizmetleri Profesyonel Bir Bina Yıkım Şirketidir. Merkezi İstanbul, Avrupa Yakasında Olmak Üzere Tüm Türkiye'ye Hizmet Vermektedir.

Tags

yıkım mühendisliği, patlayıcı mühendisliği, patlatmalı yıkım

Tüm Bloglar
2022©copyrighttbn web