Yapı Yıkımında Lider Kuruluş
LOKASYON

Şişli, İstanbul

İLETİŞİM

0212 218 40 44

Yapı İnşaat ve Bina Yıkım Tekniklerinde Kullanılan Yıkım Metotları
MAB Destroy İnşaat Yıkım Hizmetleri İnşaat, Yapı ve Bina Yıkım Sektöründe Türkiye'de Lider Firma.
Profesyonel İnşaat , Yapı, Bina Yıkım Teknikleri ve Metotları
01-08-2019

Profesyonel Yıkım

Ekonomik olarak ömürlerini tamamlamış, hasarlı yapıların yıkımında kullanılan bir çok yıkım teknikleri mevcuttur. Günümüzde de hala kullanılan geneleksel yıkım yöntemleri ve yeni yeni geçtiğimiz emniyetli modern yöntemler de Ülkemizde kullanılmaya başlamıştır.

Özellikle bu süreçte binaların yapısal durumlarına göre proje sürelerinin belirlenmesi yüksek düzeyde etkin rol oynar. Profesyonel Yıkım Firmaları'da tam bu noktada alanında uzman çalışanları ile faaliyetlerine başlar.

 

Yıkım yapılacak binanın karakteristik özelliğine göre belirlenen yıkım teknikleri özellikle betonarme ve çelik yapılarda zaman ve maliyet tasarrufu sağlarken güvenli bir ortam oluşturarak çevrede oluşacak olan hasarı minimize etmektedir.

Ülkemizde son yıllarda büyük şehilere başlayan göçle birlikte nufüs sayısındaki artışa bağlı olarak konut ihtiyacıda artmıştır. Eski ve yetersiz (kat sayısı düşük) binaların yıkılması ve yerlerini yüksek katlı yapıların alması hala devam ettmektedir.

Özellikle Kentsel Dönüşümler ile başlatılan bu faaliyetler inşaat firmaları tarafından da rağbet görmektedir.

Büyük şehirlerdeki eski yapıların yıkımı, bağlı olduğu yerleşim alanının fiziki şartlarına göre değişmekte ve İnşaat Yıkım Teknikleri de bu doğrultuda değişmektedir. Yerleşim alanının darlığı, Yapı Yıkımı için ayrılan bütçe ve beklentiler Yıkım Fiyatlarını ve Metotları nı tamamen değiştirmektedir.

Genel Olarak Yıkım Metotları ve Teknikleri Aşağıdaki Gibidir.

Bir vince bağlı çelik küre yardımıyla yapıya vurarak parçalama ile yıkım. (Bu yöntem artık kullanılmamaktadır)

  •  Kimyasal malzemelerle yapının parçalanarak yıkılması.
  • Elmas testereler ile yapının elemanlarının kesilerek yıkılması.

Gelişmiş Ülkelerde yapı yıkımı ile ilgili Profesyonel Yıkım Şirketleri bulunmaktadır. Bu şirketler daha kısa sürede ekonomik olarak yapı yıkımını sağlayan Patlayıcıyla Yıkım uzun yıllardan beri kullanmaktadırlar.

Bu yöntemin seçilmesindeki ana tema, düzenli yapılaşma, iş gücünün pahalı olması, iş ve isçi güvenliğine verilen büyük önemdir. Haliyle patlayıcı ile yıkım bu ülkelerde ön plana çıkmıştır.

Profesyonel Yıkımlara olan ihtiyaç ülkemizde de 17 Ağustos depreminden sonra anlaşılmaya başlamış deprem sonrası oluşan hasarlı yapıların ortadan kalkması için daha profesyonel ve hızlı yıkım yöntemleri'nin olması gerektiği anlaşılmıştır.

MAB Destroy İnşaat Yıkım Hizmetleri Ltd. Şti. Yapı Yıkım Sektöründe ilkleri Ülkemize kazandırmış, 2000’li yılların başından bu güne kadar sayısız Yıkım Projesinde aktif rol almıştır.

Bünyesine kazandırdığı Yüksek Erişimli Yıkım Makineleri ( Ultra High Reach Demolition Excavator – UHD ) Kat eksiltme yıkımlarının en önemlisi olan Mini Makineli Yıkım yöntemlerini ve Dinamitle, Patlayıcı ile Bina Yıkım çalışmalarını Türkiye’de ilk defa kullanan Profesyonel bir Yıkım Şirketi olmuştur.

 

tags

yıkım, profesyonel bina yıkımı, profesyonel bina yıkım firmaları, profesyonel bina yıkım şirketleri istanbul

Tüm Bloglar
2022©copyrighttbn web